1. Ana Sayfa
  2. ETKİNLİKLER
  3. YAZ TATİLİ 5. HAFTA ÖNERİLERİ

YAZ TATİLİ 5. HAFTA ÖNERİLERİ


Kırtkırtla’nın pek sevgili,pek güzel takipçileri;

Hepinize kucak dolusu selamlar sevgiler göndererek başlamak istiyorum bu hafta .Çünkü bugün dinlediğim çok hoş bir konuşmada  Doç.Dr. Oytun Erbaş aynen şöyle diyordu “Özgür irade duygulardır yani siz birine samimi ,içten davranırsanız ,o da size öyle davranır ve siz birine asık suratlı davranırsanız o da size öyle davranır.İşte biz Kırtkırtla ailesi olarak her geçen gün büyüyor,birlikte öğreniyor ve kendi çocuklarımızdan başlayarak ,ülkemiz çocukları adına faydalı olabilecek,güzel olan her şeyi burada paylaşmaya,dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz.

Bu hafta yazacaklarımla birlikte tam beş haftadır bizzat kendi çocuklarımla oynadığım ve oynarken veya yaparken cidden zevk aldığımız,eğlendiğimiz şeyleri buraya yazıyorum. Arka planda diğer grup arkadaşlarımızla farklı neler yapabiliriz veya neleri örnek olarak paylaşmalıyız diye konuşarak paslışıyoruz yani işin mutfak tarafı bayağı hareketli! O bakımdan  umuyoruz ki siz de okurken ,izlerken,etkinlikleri yaparken biz gibi keyif alıyorsunuzdur.O zaman yeni hafta için aşkla yazmaya başlayalım yine ;)

KİTAP ÖNERİLERİ

0-2 yaş için ANNEMİ NEDEN ÇOK SEVİYORUM ? – Mikado Çocuk

 

Bu kitap tam da bu yaş grubuna göre,her bir sayfasında bir anne hayvanla,yavrusunun resmi var.Annelerin ayrı ayrı özelliklerini dile getirmiş her birinde .Mesela annemi çok seviyorum “çünkü en güzel annem oynar benimle”felan gibi.Biz bu kitabı okurken ,elimizde bulunan hayvanları da hemen hazırlıyor ve okuma esnasında onları da konuşturuyorduk.Son sayfasında ise tüm hayvanlar var ,biz de tüm hayvanları dizip onlar hakkında konuşuyorduk.Bizim ilk hayvan bilgilerimiz bu kitap sayesinde oluştu diyebilirim;) Tamam evet kitabı biraz amacı dışında kullanmış olabiliriz ama zaten kitapları illa müfredata uygun kullanmak zorunda  değiliz değil mi ;)Bu arada aynı kitabın bir de  “Babamı neden çok seviyorum?”u var ki ,o da aynı şekilde babalar için yazılmış tatlı hali .

2-4 yaş için Yataktan Düşen Oyuncak ayı – 1001 çicek yayıncılık

 

 

 

Bu kitabı Yataktan Düşen Ayı (İş bankası Yayınları) olarak da bulabilmeniz mümkün. Bir oyuncak ayımız var ve tatlı tatlı uyuyan sahibinin yatağından düşüyor . Bir ,iki derken tüm oyuncaklar yatağına geri çıksın diye seferber oluyor.Onların maceralerını okurken ,1,2,3 diye sayıları artan bu oyuncaklarla ufaktan matematiğe giriş yapıyoruz.Görünüşte dersimizin adı kitap okuma,gerçekler sayı bilgisi :) Bizim çocukların en bayıldığı kitağlardan birisiydi.

4-6 yaş için Mutlu Su Aygırı – İş Bankası Yayınları

 

 

Siz okumayı seviyor ,çocuğunuz da dinlemeye bayılıyorsa,bu kitap aradığınız kitap olabilir;) Çünkü epey uzun ama kitapları seven çocuklarınız varsa kesinlikle sıkılmıyor aksine baştan bir daha okur musun diyorlar ama cidden uzun bir kitap.Bir su aygırımız var ve su aygırı olmaktan pek de memnun değil,diğer hayvanlara özenip duruyor.Özenmekle kalmıyor ,bir de onlar gibi  olmaya çalışıyor ama en sonunda en güzel şeyin “kendin olmak” olduğunu farkediyor.

6-9 yaş için Alev Saçlı Çocuk – Günışığı Kitaplığı

Alev Saçlı Çocuk kitabını tanıtmadan önce biraz yazarından bahsedeyim. Bir çocuk edebiyatçısı olarak insanı gülümseten farklı bir hikayesi var yazarın.Diyor ki,

Christine Nostlinger

“Çocuk kitapları yazmayı hiç düşünmemiştim. Çocuklarımı büyüttüğüm yıllarda evde o kadar sıkılıyordum ki, bir çocuk kitabı resimlemek istedim, ama bunun için önce bir çocuk kitabı gerekliydi. Ben de kafamdan bir öykü uydurup yazdım. Ancak kitabın resimlerinden çok ,öyküsü beğenildi. O zaman, ben de resim yapmam,yazarım dedim kendi kendime. İşte, o gün bu gündür çocuk kitapları yazıyorum. Çoğunlukla haftanın yedi günü sabahtan akşama kadar yazarım. Bazen de canım hiç yazmak istemez. Ben de oturup kazak örer ve bu arada televizyondaki aptal programları izlerim. Ama, onları izledim diye kendimi suçlamamak için, ertesi gün oturur gazetenin birine, televizyondaki programları eleştiren bir yazı yazarım.”

Neden anlattım çünkü aslında yazarın bu hikayesinin ardında çok tatlı bir mesaj var biz annelere.Evet,çocuklar hayatımızın tüm akışını baştan başa değiştiriyor,özgürlüğümüz kısıtlanıyor ama kim bilir belki de hayatımızın sırrı onlarda saklıdır. Christine çocuklarını büyütürken bu kadar sıkılmasaydı, ben şimdi Alev Saçlı Çocuğu size tanıtamayacaktım belki de,kim bilebilir ;)

Gelelim kitaba,

“Çocuklar kırmızı şeker, kırmızı top isterler de, neden kırmızı saç istemezler?” diye sorar postacı. Bunu küçük Frida da bilmez. Tek bildiği, sıradışı kırmızı saçları yüzünden okulda hep alay konusu olduğudur. “Alev alev Frida geliyor! Yangın var, yangın var!” diye bağırır çocuklar, hatta onu suya atmaya bile kalkışırlar. Çok üzülen Frida’ya postacı yardım etmeye çalışır. Frida, teyzesiyle ve Kedi’yle birlikte yaşadığı evdeki, tuhaf cümlelerini bir türlü okuyamadığı kırmızı kitabı da çok merak etmektedir. Ama ne yazık ki, teyzesi bu tuhaf kitabın dilini epeydir unutmuştur.” Kitabın arka kapak yazısı. Farklı özellikleri olup bundan çekinen çocuklarımız varsa mutlaka okumalı,diğer çocuklarımızın da farklılıklara farkındalık kazanması için okuması nacizane tavsiyem .

9-12 yaş için Oz  Yazılımcısı – Taze Kitap

Kendisi de Boğaziçi üniversitesi mezunu bir bilgisayar mühendisi olan Nisa İnci çocuk kitaplarının hiç birinde Kodlamadan bahsedilmediğini farkeder ve bunun için en sevdiği masal olan Oz Büyücüsünü kodlamayla harmanlayarak yeniden uyarlar. Biraz içerikten bahsetmem gerekirse,

Her şey büyüyünce yazılımcı olmak isteyen Dorothy’nin, o ilginç gözlüğü takmasıyla başlıyor. Dijital bir fırtınaya yakalanan Dorothy, bir yazılım dünyası olan Ozcraft’a hapsoluyor. Evine geri dönebilmesi için Zümrüt şehrinde yaşayan Oz’a ulaşmalı ve ondan geri dönüş yolunu öğrenmeli..

Sonrasında birbirinden enteresan yol arkadaşları çıkar karşısına:

Kariyer bunalımında olan bir Korkuluk…

Şarjı bittiği için artık marangozluk yapamayan testere kollu Robot Adam…

Vahşi ve korkunç olmaktan sıkılan Aslan…

Doğrusu ,Dorothy’nin Oz’a ulaşması hiç kolay olmayacaktır.

Onu adım adım takip eden ve bu dünyaya girmesinden çok rahatsız olan büyük düşmanı crazy66’dan bir an önce kurtulmalıdır.

Yolda karşısına algoritmalar, fantastik hayvanlar, solucanlar ve hatta Truva Atı bile çıkar.

Eve geri dönebilmenin tek bir yolu vardır,o da Yazılımı öğrenmek!

Oz Yazılımcısı, kodlama mantığını merak eden 9 yaş ve üzerindeki herkese, modern zaman büyüsü de diyebileceğimiz yazılım dünyasını, dünyaca ünlü klasik Oz Büyücüsü’nün karakterleriyle anlatıyor. Fantastik ama mantıklı, büyülü ama gerçek bir maceraya hazırsanız şimdiden iyi okumalar :)

Haftanın animasyonu –  Gelecek Jenerasyon

 

İngilizce Adıyla

Next Gen

animasyon filminin Yönetmenliğini Kevin R. Adams, Joe Ksander beraber yapmakta. Bir Disney veya Dreamworks yapımı olmasa da onları cidden aratmıyor doğrusu.  Netflix bu sefer cidden iyi bir iş çıkarmış.Konusuna gelirsek, son zamanlarda canı çok sıkılan Mai sıkıntıdan patlamak üzereyken, bir kaza sonucu gizli bir savaş robotunu çalıştırır. Robot Mai’yi gördüğünde ona saldırmaz ve aralarında güzel bir dostluk başlar. Kötülüğün kol gezdiği şehirde Mai ve Robot beraber hareket ederek kötülerin kötü planlarını bozmaya çalışır. Yapay zeka ve yapay zekanın gelebileceği daha doğrusu şimdilik bizim hayal edebildiğimiz kadarını güzel bir şekilde işlenmiş ama filmin baş kısmında Mai ‘nin oldukça şiddet içeren davranışları, filmin çok küçük yaşlar için izlenmemesini zorunlu kılıyor. Bence 7 yaş ve üzeri ama tabi tercih sizin ;)

Haftanın Etkinlikleri

PAZARTESİ

KURABİYE YAPIMI

Birlikte tatlış tatlış ,mini mini kurabiyeler yapmaya ne dersiniz? Mutfak çocukların bir şeyleri en güzel deneyimlediği  hayat bölgesi.En basitinden yumurta kırarken bile tereyağını tavada ona erittirmek başlı başına bir bilim ;( ve laf aramızda buna bayılıyorlar )

Kurabiye tarifi mi ?Yıllardır tek bir kurabiye biliyorum ve zaman zaman içine tarçın katıp tarçınlı kurabiye,fındık katıp fındıklı kurabiye diye yutturuyorum bizimkilere :) Hemen yazayım:

KURABİYE TARİFİ

Malzemeler

1 adet yumurta

1 paket margarin (kullanmak istemiyorsanız aynı oranda tereyağı)

1 su bardağı pudra şekeri (çay şekeri de oluyor, sıkıntı yok)

1 su bardağı kavrulmuş fındık (hiç koymadan sade de yapabilirsiniz ya da alternatifler deneyebilirsiniz)

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya (tarifte var ama ben kullanmıyorum)

Alabildiği kadar un

180 derecelik fırında 20 dk. pişiriyoruz .Afiyet olsun ;)

Tabi biz bu malzemelerin hepsini çocuğumuza koyduruyoruz,yumurtaları da ortalığın batmasından korkmadan ona kırdırıyoruz, işte o zaman alın size bir matematik etkinliği, hayat bilgisi, fen bilgisi ve en güzeli “kurabiyeyi yerken ,ben yaptıııım” özgüven çalışması ;)

SALI

SANDALYE KAPMACA

Bugün için yazdığım , eğer birden fazla çocuğunuz varsa büyüğüyle ,yoksa babanın yardımıyla oynayabileceğiniz bir etkinlik. Öncelikle telefonumuza piano tiles oyununu yüklüyoruz, evet evet yanlış duymadınız! Güzel bir uygulama,çocuklar bir kaç sefer oynadıktan sonra “Bu çalan Mozart değil mi?”kıvamına geliyorlar. Tabi bu uygulamanın çok çeşidi var ,klasik müzik olanını indirmelisiniz.

Sonra evin babası veya büyük çocuğunuz bu oyunu oynarken ailenin diğer üyeleri de sandalye kapmaca oynuyor.Tahmin ettiğiniz gibi ,piano tiles ı oynayan kişi yandığında sandalyeler kapılıyor.

ÇARŞAMBA

HAYVAN SEVGİSİ

Hepimiz merhametli çocuklar yetiştirmek istiyoruz ama her şeyi modelleyerek öğrenen çocuklarımıza bunu çok az gösteriyoruz. Yazın şu sıcak günlerinde geri dönüşüme göndereceğimiz bir süt  kabının  içine biraz köpek maması veya kedi maması ve biraz su koyarak en yakınımızdaki parka gidip ,bir ağaç altına bırakalım.Sonra uzak bir köşeden bir hayvanın gelip bunlardan beslenmesini bekleyelim. Bu sırada merhametten,her canlıya saygı duyulması gerektiğinden bahsedelim.

PERŞEMBE

HAVUZLU EV KEYFİ

Hava çok sıcak ve bu havalarda birlikte oynanabilecek en güzel oyunlar sulu olanlar ;) Benden size oldukça sulu bir fikir öyleyse ! Eğer bir balkonunuz varsa, şu şişme havuzlardan mutlaka bir tane edinin ve balkonunuza koyun,havuzlu bir eviniz olsun ;) Etkinlik mi? Çocuğunuzu doldurduğunuz havuzun ortasına koyun,o bulur etkinliği .

CUMA

KAĞIT UÇAK YARIŞMASI

Kağıttan uçaklar yapın. Biraz yaşça büyükse kendi uçağını tasarlamasına izin verin. Parka çıkın,kaydırağın tepesine de çıkarsanız daha eğlenceli olur :) Yaptığınız uçakları atın,en uzağa kiminki gitti yarışması yapın.Uzağa gitmeyen uçağın neden uzağa gitmediği, hızlı gidenin neden bu kadar hızlı gidebildiği hakkıında konuşun.

CUMARTESİ

KAPI SÜSÜ TASARIMI

Birlikte kapı süsü tasarlayın. Tasarım için, geri dönüşüm malzemleri , şişe kapakları , atık pipetler, şönil, ponpon , aklınıza gelen şeylerle , birlikte bir şeyler tasarlayın. Silikon tabancasından yardım alabilirsiniz ve hatta silikon tabancasını çocuğunuzun kullanmasına izin verebilirsiniz, öylesi daha sanatsal ve çocuk için daha iyi. Evet,eli yanıyor ama bir kaç sefer yandıktan sonra daha yanmıyor :) Denedim gördüm. 3,5 yaşındaki kızım silikon tabancasını artık gayet  güzel kullanıp , kendi tasarımlarını yapabiliyor , ama evet eli kaç kez yandı :)

https://www.kirtkirtla.com/kapi-susu-yapimi/

PAZAR

AİLE GÜNÜ

Bugüne , herkes genelde ailesiyle geçirdiği için aslında etkinlik koymuyordum ama belki ailecek birlikte dışarda piknik yapıp eve geldikten sonra ya da dışardayken yapabileceğiniz bir sanat çalışmamız var. Oldukça kolay ve her yaştan küçüğümüze de hitap ediyor diyebiliriz.O zaman bağlantıya tıklayın

https://www.kirtkirtla.com/sanat-etkinligi-soyut-resim-yapiyoruz/

Gelecek hafta yepyeni fikirlerle görüşmek üzere,mutlu kalın :)

Yorum Yap

Yorum Yap