0

YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ 2

Kim Korkar Yaz Tatilinden ?!

Sevgili Kırtkırtla ailesi nasılsınız bakalım geçen haftadan beri ?  Eğleniyor muyuz çocuklarla? Okumalar ne alemde? En neşeli yaz tatili sizin evde mi yoksa? Ne olur anlatın bize, yazın , neler yapıyorsunuz?

Biz de geçen hafta, çocuklarla hem size yazdıklarımızı uyguladık,kitapları okuduk hem de yeni hafta için neler yaparız,neler okuruz diye kafamızda tasarladık :)

YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ 2

Kalbimizin sultanı kitaplardan başlayalım ;)

 YAZ TATİLİ İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ

0-2 YAŞ için  Minik Dinazor Nasıl Banyo Yapar? (1001 Çicek Yayınları)

1001 çiçek yayınlarının özellikle bu serisi tam da 2 yaş civarı ,kitap okumayı yeni yeni sevdirmeye çalıştığımız tatlı minİklerimiz için  ama  özellikle de Bu kitap yazın bol bol dışarda oynayıp , o kadar toza çamaura bulanmasına rağmen bir türlü banyoya sokamadığımız tatlı miniklerimize gelsin .

2-4 yaş için Roko ,Kutuplarda Eğlenceli Bir gün (Pearson Yayınları)

Ay havalar acayip sıcak değil mi? Gönül ister ki, tüm miniklerimizi alıp deniz kenarına gidelim ve bol bol serinleyelim ama biz gibi deniz kenarından biraz uzakta kalıyorsanız ,serin bir gölge altı bulup,dondurmanızı yalarken bu pek sıcacık dostluk hikayesini okuyup ,bir kutup havası alıp gelebilirsiniz.

 

4-6 yaş için Zogi (İş bankası Yayınları)

Bilirsiniz bütün çocuklar ejderhalara bayılır hatta biz büyükler bile . Biz ailecek bir Julia Donaldson hayranı olarak diyebiliriz ki ,evet bu kitap muhteşem ,çocukların hayal gücünü fevkalade geliştirirken, bir de inceden bilinç altına tatlı tatlı mesaj yolluyor.Alın ,okuyun,imkanınız varsa sevdiklerinize de hediye edin.Ay bu kadar anlattım konusundan bahsetmedim.İçinde tatlı bir ejderhamız var,ejderha okuluna giderken bir prensesle tanışıyor ve hem prensesin hem kendisinin hayatı değişiyor.

6-9 yaş için Levent serisi (Timaş Çocuk)

Ay zaten bu seriyi okumayan çocuk var mı bilmiyorum ? Ya da okuyup da beğenmeyen? Okuduktan sonra hala kitap okumayı sevmiyorum diyen bir çocuk mesela ? Nerdeyse herkes ya okumuştur ya da okumaya niyetlidir diye bu kitabı tavsiye edip etmemek üzerinde bayağı kararsız kaldım ama sonra kitap okumayı bu seriyle seven oğlumun  “Anne ,sen yazsana ya,hala duymamış olan olabilir” demesi üzerine işte yazdım. Kitabın yazarı Mustafa Orakçı ve kendisi de bir sınıf öğretmeni olduğu için sanırım bu yaş grubu çocukların nelerden hoşlanacağını gayet iyi bilerek yazmış.Adın da anlaşılacağı gibi kitabımızın kahramanı Levent ve onun tayfasının ve kardeşi Mert’in başından geçen maceralarını anlatılıyor. Açıkçası bu yaş grubu için sınırlamamak bile lazım ,çünkü okurken ben bile acayip eğlendim .

9 yaş ve üzeri Charlie’nin Büyük Cam Asansörü (Can Yayınları)

Charlie’nin çikolata fabrikasını duymuşsunuzdur.Kitabı da var , filmi de.Eğer evinizdeki bu yaş grubu çocuğunuz henüz filminden haberdar değilse önce kitabını okutun,sonra “Hadi bu akşam hep beraber bir film izleyelim” deyin ama adını söylemeyin ve bu filmi açın. Çok değişik oluyorlar.Bizzat yaşadığım için biliyorum.(Zaten buraya yazdığım her şey kendi hayatımda uygulayıp sonra size yazdığım şeyler )

Eğer  kitabı önceden okunduysa veya filmi izlendiyse ,işte o zaman başlıktaki kitabı yani Charlie’nin Büyük Cam Asansörünü tavsiye ediyoruz,kitabın konusu tamamen farklı olsa da çikolata fabrikasını okuduktan sonra bunu okumak daha anlamlı.

Haftanın Animasyonu : Robinson Ailesi

YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ 2

Bu oldukça eski bir animasyon ama çocuklara vizyon kazandırma ,ailenin öneminin kavratılması , empati duygusunun gelişmesi açısından oldukça güzel ve sürükleyici bir animasyon ama 4 yaş altı için bazı sahneler ürkütücü olabilir.Bir yetişkin olarak sizin de izlemekten keyif alacağınızı düşünüyorum.İyi seyirler :)

2.Hafta Etkinlikleri   

Pazartesi – Su Savaşı

Ay bugün biz ancak bunu yapabieceğiz de oyüzden buraya da bunu yazıyorum : )

Salı -Buz Boyama

Buz kalıplarının içinde parmak boyalı (gıda boyası varsa daha güzel rengi çıkıyor) suları dondurun ,sonra dondurunca ohh serin serin boyasınlar ama başlarında durun çünkü buzun renginin tatluşluğuna dayanamayıp ,bir tadına bakayım denemesi yapabiliyorlar.

BUZ BOYAMA ETKİNLİĞİNİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYIN :)

Çarşamba – Bahçe Yapımı

Bir fizik profesörü çocukluk anılarından bahsederken şöyle anlatıyor,küçükken her birimizin kendimize ait bahçeleri vardı,bütün ekim dikim sulama her şeyi bize aitti,bu bahçede yaptığım şeyler benim akademik hayatımın taslağıydı.Ee ne duruyoruz o zaman ,hepimiz daha başarılı çocuklar yetiştirmek isteemiyor muyuz ve sanırım 

Öncelikle bir park gerekiyor ,sonra bir tebeşir,yere düz çizgi ,yuvarlak, kareçocuğunuzla bahçe yapmak ve sonra her şeyiyle sen ilgilenceksin sorumluluğunu vermek ödev yap ,test çöz demekten daha şirin :)

Eee bahçeli evimiz yok ki? Bizim de yok  ve evimiz epey ufak ,ben kendimce şöyle bir çözüm buldum,herkese 5 litrelik su bidonları verdim yatay bir şekilde kesip ,saksı haline getirdik,sonra da fasulye diktik.(Gelişimi en hızlı olan o olduğu için onu seçtim ben)Bu kadar ;)

Perşembe – Park Parkuru ya da Seksek

,kesik çizgi vs. kafanıza göre bir şeyler çizin ve her bir şekilde yapılması gereken hareketler belirleyin. Sonra da birlikte yapın.Hem hafıza gelişimi ,hem kaba motor gelişimi , amaaan boş verin bunları en güzeli kahkaha gelişimi :) Aklınıza hiç bir şekil hareket vs. gelmiyorsa sek sek çizip oynayadabilirsiniz.

Cuma-Su Balonu Günü

13 FARKLI SU BALONU OYUN FİKRİ İÇİN TIKLAYIN 

Bu linkten en tatlı su balonu oyunlarını ayrıntısıyla öğrenebilirsiniz;)

Cumartesi– Bir ağaç gölgesinde kitap okuma ve ağaca sarılma

Yok yok,valla delirmedim :) Ağaçlara sarılmak insanda depresyonu gideriyor ,neşesini artırıyor ve zihinsel faaliyetlerini düzenliyormuş. Hımm ,bir de çocukların komiğine gidiyor önce ,sonra her gördükleri ağaca sana sarılabilir miyim demeye başlıyorlar.Eğer ağaç biraz büyükse ,bütün aile el ele verip gövdesini sarmaya çalışabilir,hatta eğer bir ormandaysanız,bakalım bu ağaç kaç kişilik oyunu oynayabilirsiniz.Evet,oyun tam tahmin ettiğiniz gibi ;) Bir ağacın gövdesini en fazla kaç kişi sarabiliyor bakıyorsunuz;)

Pazar-Tatil günü

Ama bir öneri ,eğer onlardan önce uyandıysanız,şöyle sevimli şekilli kahvaltılardan hazırlyabilirsiniz.Eğer yok, ben böyle şeyleri hiç beceremem ,diyorsanız,kağıttan gemi veya kuş yapın,üstüne onun sevdiği şekilleri yapabilirsiniz ve kahvaltı tabağının kenarına iliştirin ,onun gülümsemesi de dudağının kenarına ilişecek.

Benden bu haftalık bu kadar,kocaman sevgiler ,neşeler,mutluluklar,gelecek hafta yine aynı saatte aynı programda görüşmek üzere :)

 

Yaz tatilinde ne okuyalım,ne okutalım,ne izleyelim ?

Okumaya Devam Et
TEPKİNİZ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 0
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir