1. Anasayfa
 2. ANA SAYFA

ZİHİNSEL ENGELLİ KARDEŞE MEKTUP


0

zihinsel engelli

SEN UTANMA KARDEŞİM

Canım kardeşim benim. Başkalarına göre zihinsel özürlü bana göre dünyanın en saf, en temiz, en korumasız varlığı. Senin en büyük şanssızlığın bencil, acımasız bir dünyada yaşama “merhaba” demiş olman.

Küçükken evimizin bahçesine oynamak için çıkardık. Oynayamadan içeriye girmek zorunda kalırdık. Bütün çocuklar senden kaçardı çünkü öğütlenmişlerdi;

 “Ondan uzak dur” -“Onunla oynama”

 “O deli” – “Kaçın deli geliyor”

Saklamak gereği bile hissetmezlerdi. Gözyaşlarım kimi zaman içime akardı. Bazen de dayanamaz yumruklarımı, dişlerimi sıkar onlarında senin ve benim gibi aynı acıyı yaşamalarını dilerdim. Herkes senden korkar sakınırdı. Ya sen insanlara vurursan, sanki diğer çocuklar arkadaşlarına hiç vurmazlarmış gibi.

Asıl sen o çocuklardan korkuyorsun bunu ben biliyorum. Sana vuracaklar veya bir şey atacaklar diye. Yapıyorlar da. Ancak onlar sana zarar verince “ÇOCUK ne yapalım” diyor anneler. Sen yapsan aynı şeyi, adın ”DELİ” oluyor. “Şu çocuğunuzu dışarı çıkarmayın ”diyorlar. Sanki dünya sadece onlar için yaratılmış gibi davranılıyor.

Oysaki sana bir kez yaklaşmayı deneselerdi. Güler yüz gösterselerdi. Senin yüreğindeki güzelliği, yumuşacık kalbini, gözlerindeki ışıltıyı görebilselerdi. Ben biliyorum ki sen gözlerine bakıp insanların içini okuyorsun. Kimin seni sevdiğini anlıyorsun, katkısız, riyasız bir sevgi ile bağlanıyorsun. İnsanlar aslında senden korkmuyorlar gelecekte seninle aynı kaderi paylaşma düşüncesinden kaçıyorlar.

”Ben senden utanmıyorum kardeşim! Sende hiç kimseden utanma çünkü kaderini sen yazmadın. Birileri utanacak ise;

_”Sen ağrıdan sızlanıp yalvaran gözlerle o’na bakarken seni muayene etmek istemeyen, sandalyesinden bile kalkmayan doktorun utansın.”

_”İhtiyacın olan sağlık raporunu vermek için seni günlerce hastane koridorlarında süründüren kurum amirleri ve yönetmelikleri hazırlayanlar utansın.”

_”Ağır hareket ediyorsun diye seni azarlayan ve bir daha otobüse hiç binmemene sebep olan şoför amcan utansın.”

_”Verdiği sadakayı almadığın için seni ve aileni aşağılayan komşu amcan utansın.”

_”Sen konuşamıyorsun diye her seferinde sana çürük meyveyi satmaya çalışan pazarcı kardeşler utansın”

_”Sadece bizi görünce şükretmeyi hatırlayan komşu teyzeler utansın”

_”Senin çıkamayacağını her seferinde unutarak yüksek kaldırımlar yapan mühendis abin utansın.”

_”Sen sokakta dağıtılan aşure için sırada beklerken, önüne geçen ve arkadaşlarını da çağıran beyaz gömlekli kravat kullanan beş amca dan hiç olmazsa birisi utansın.”

_”Aslında sen her şeyin farkındasın, bilirsin ki akıllıyım diye geçinen iki ayağının üzerinde gezen nice gerçek deliler var. Ne diyeyim hangi birini anlatayım.?”

Senden utanmıyorum. Seni canımdan biliyor, seni o kadar çok seviyorum ki… Sen zihinsel özürlü değilsin. Asıl zihinsel özürlüler sana “deli” diyenler ve özürlü kelimesini küfür olarak kullanan biçare insanlardır. O kadar zavallılar ki kendilerinin sapasağlamken beyin kanaması geçirip felç olabileceklerini, trafik kazasında sakat kalabileceklerini ya da özürlü bir çocuğa sahip olabileceklerini unutuyorlar.

O yüzden sen utanma bırak onlar utansın..

 

ESRA USLU

Çocuk Gelişim Uzmanı

 
TEPKİNİZ
 • 1
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  sevd_m
  SEVDİM
 • 0
  e_lend_m
  EĞLENDİM
 • 1
  _z_ld_m
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  _a_irdim
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  kizdim
  KIZDIM
İlginizi Çekebilir
Origami oyuncak